Motohelp.pl Księgarnia motoryzacyjna

Zaloguj się|Zarejestruj się

wydawnictwa

Przechowalnia
Brak produktów w przechowalni
ADVENTURE MOTORCYCLING

ADVENTURE MOTORCYCLING

Wydawnictwo: Haynes
Autor Robert Wicks

Dostępna ilość: Wskaźnik dostępności

Realizacja zamówienia: Towar niedostępny

Cena: 123,00 zł
Poleć nas na: znajdź nas na blip znajdź nas na twitterze

ADVENTURE MOTORCYCLING
Everything you need to plan and complete the journey of a lifetime 
By: Robert Wicks 
Foreword: Ted Simon 

Książka dla pasjonatów, entuzjastów motocykli i miłośników przygód. Poradnik pomoże zaplanować wycieczkę życia. W książce poruszono niemal każdy aspekt przygotowań do fascynującej wyprawy. Od wyboru właściwego motocykla, niezbędnego wyposażenia, ubrań, dokumentów, poprzez przygotowanie i konserwację motocykla, technikę jazdy, nawigację oraz postępowanie w nagłych przypadkach.

UWAGA!
Oferowana książka wydana jest w języku angielskim (niedostępna w polskiej wersji językowej). Wraz z poradnikiem otrzymasz również bezpłatnie specjalny słownik techniczny angielsko-polski, ułatwiający korzystanie z instrukcji Haynesa.

Adventure Motorcycling
Outdoor enthusiasts thinking of trying adventure motorcycling will be inspired, invigorated and informed by this expert manual which covers every aspect of the trip, including practicalities (cost, personal fitness, how long you can be away from home), choosing the right bike, equipment, clothing, legal documentation, riding techniques, maintenance, navigation and emergencies. Whether stranded on a mountainside or dreaming in the armchair, both experienced and would-be adventurers will find this book essential reading.

Hardback, 270 x 210mm, 192 pages, 2 b&w, 205 colour illustrations

Adventure Motorcycling 
Everything you need to plan and complete the journey of a lifetime 

Whether you're an experienced rider seeking adventure or haven't yet secured your motorcycle licence, whether you've done some off-road riding or simply love the idea of an adventure on two wheels, Adventure Motorcycling will provide you with all the necessary information to complete the journey of a lifetime.

Adventure Motorcycling covers all the aspects you need to consider before leaving home and once you set off - from choosing the right motorcycle to advice on riding techniques, navigation, budgets, maintenance and life on the road.

An indispensable resource written from first-hand experience, Adventure Motorcycling covers three key areas:

  • Preparation - budgets, paperwork, your group, choosing the right motorcycle and deciding on the route.
  • On the road - covers a range of topics including motorcycle maintenance, border crossings, personal health and navigation.
  • Adventures - all with their own geography, budgets, encounters and objectives and the experience of a lifetime.

With more than 200 colour photographs from some of the world's greatest adventure rides, Adventure Motorcycling will inspire, enthuse, invigorate and enable everyone - expert and novice alike - to undertake a motorcycle adventure with confidence.  

  • Planning an individual journey or joining an organised adventure. 
  • Customising the motorcycle, fitting and testing accessories and aftermarket equipment. 
  • Essential gear - boots to stove, sleeping bag to puncture repair kit. 
  • Personal safety. 
  • Living on the road, bike maintenance and riding techniques. 
  • First-hand tales of adventure motorcycling. 

Author: Robert Wicks, Sales & Marketing Director for the Powerboat P1 World Championship, is an avid motorcycle adventurer who has travelled to more than 40 countries, including many in Africa.


Imię i nazwisko:
E-mail:
Twoje pytanie:
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Ocena
Wpisz kod widoczny na obrazku:
weryfikator

Książki, instrukcje i poradniki do Alfy Książki, instrukcje i poradniki do Audi Książki, instrukcje i poradniki do BMW Książki, instrukcje i poradniki do Chryslera Książki, instrukcje i poradniki do Citroena Książki, instrukcje i poradniki do Fiata Książki, instrukcje i poradniki do Forda Książki, instrukcje i poradniki do FSO Książki, instrukcje i poradniki do Hondy Książki, instrukcje i poradniki do Hyundai Książki, instrukcje i poradniki do Jeepa Książki, instrukcje i poradniki do Lady Książki, instrukcje i poradniki do samochodów marki Lancia Książki, instrukcje i poradniki do Land Rovera Książki, instrukcje i poradniki do Mazdy Książki, instrukcje i poradniki do Mercedesa Książki, instrukcje i poradniki do Mitsubishi Książki, instrukcje i poradniki do Nissana Książki, instrukcje i poradniki do Opla Książki, instrukcje i poradniki do Peugeota Książki, instrukcje i poradniki do Renault Książki, instrukcje i poradniki do Saaba Książki, instrukcje i poradniki do Seata Książki, instrukcje i poradniki do Skody Książki, instrukcje i poradniki do Suzuki Książki, instrukcje i poradniki do Toyoty Książki, instrukcje i poradniki do Vauxhall Książki, instrukcje i poradniki do Volvo Książki, instrukcje i poradniki do Volkswagena
obsługujemy szybkie e-przelewy Znajdź nas na Allegro.pl Motohelp na Facebooku Znajdź nas na Twitter.com Motohelp na Blip.pl Bądź na bieżąco! Kanał RSS
© MOTOHELP. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie KQS.store | Realizacja: sucro.pl